Dobór falownika
Odpowiedź na pytanie o to, jak dobrać falownik do konkretnego zastosowania warto rozpocząć od określenia, czym właściwie jest falownik i do czego służy. Falownik nazywany również przemiennikiem częstotliwości to urządzenie, którego zadaniem jest zmiana prądu przemiennego o danej częstotliwości na prąd stały o regulowanej częstotliwości. Właściwości przemienne falownika znajdują zastosowanie w różnego rodzaju układach napędowych silników elektrycznych. Regulowana częstotliwość napięcia wychodzącego z falownika umożliwia kontrolę momentu obrotowego sterowanego silnika. W efekcie silnik może pracować z większą lub mniejszą szybkością. Co to oznacza w praktyce? Jak dobór falownika wpływa na pracę urządzenia?
W sytuacji, w której zależy nam na płynnej regulacji szybkości pracy silnika elektrycznego wystarczy, że zastosujemy przemiennik częstotliwości. Falownik do silnika umożliwi płynną kontrolę obrotów silnika, co przekłada się na szerokie możliwości użytkowe tegoż silnika.
Jak dobrać falownik średniego napięcia?
Dobór falownika prądowego ma istotne znaczenie dla sprawności układu oraz możliwości zarządzania jego pracą. Dlatego też dobór falownika to proces polegający przede wszystkim na odpowiednim dopasowaniu parametrów falownika do sieci zasilającej oraz parametrów znamionowych istniejącego silnika lub silnika nowoprojektowanego. Taki dobór urządzenia umożliwia zapewnienie parametrów pracy silnika, które zagwarantują najwyższą sprawność całego układu napędowego, jednocześnie powodując jak najmniejsze zakłócenia sieci zasilającej.
Ważny z perspektywy sprawnej i bezawaryjnej pracy danego układu jest również dobór odpowiedniego rozwiązania chłodzenia przemiennika częstotliwości w zależności od aspektów obiektowych. W zależności od modelu, a także zakresu mocy falownik może być efektywnie chłodzony powietrzem lub cieczą. Przykładem takiego falownika jest m.in. przemiennik częstotliwości PowerFlex 7000. Odpowiadając na pytanie o to, jak dobrać falownik prądowy do potrzeb konkretnego układu nie możemy również ignorować warunków panujących w miejscu pracy urządzenia, a także miejsca montażu samego falownika oraz jego odległości od silnika. Wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na wybór falownika, a w konsekwencji na sprawną pracę układu.
Jeśli nie mamy pewności co do tego, jaki falownik wybrać najlepiej skonsultować nasz wybór z ekspertem, który pomoże w adekwatnym doborze urządzenia do wymogów i potrzeb konkretnego układu.